Tokyo Olympics: the results of all the French this Friday, July 30

Follow below the program (in French time), sport by sport, of all the French entered this Friday, July 30 at the Tokyo Olympics, with their updated results.

ATHLETISME

3000 m steeplechase men (series): Alexis Phelut qualified for the final, Djilali Bedrani and Louis Gilavert eliminated

Men’s record (qualifications): Lolassonn Djhouhan eliminated

800m women (series): Rénelle Lamote qualified for the semi-finals after winning her series

Men’s 400m hurdles (heats): Wilfried Happio and Ludvy Vaillant drafted for the semi-finals

Women’s triple jump (qualifying): Rouguy Diallo, 10th and qualified for the final

10 000 m (finale): Morhad Amdouni, 10e

BASKET

France-Nigeria women, 87-62

BMX

Men’s race: Sylvain André (4th), Romain Mahieu (6th) and Joris Daudet (7th) fail in the final

Women’s race: Axelle Etienne finished 7th in the final

CANOE KAYAK SLALOM

K1 men: Boris Neveu finished 2nd in his semi-final. Final scheduled for 9 a.m.

EQUITATION

Complete competition (dressage test): France (Karim Laghouag with Triton Fontaine, Christopher Six with Totem de Brecey, Nicolas Touzaint with Absolut Gold * HDC), 7th after 2 dressage tests

FENCING

Epee by men’s teams: Yannick Borel, Romain Cannone, Alexandre Bardenet, eliminated in the quarter-finals by Japan (45-44) and finished 5th

GOLF

Men’s tournament: Antoine Rozner, Romain Langasque, 2nd all interrupted

HANDBALL

Men’s tournament: France-Spain, 36-21

JUDO

+100 kg men: Teddy Riner, beaten in the quarterfinals by Tamerlan Bashaev and beats the Japanese Harasawa by ippon to win the bronze medal

+78 kg women: Romane Dicko beaten by Ortiz in the semifinals and beat the Turkish Sayit to win the bronze medal

SWIMMING

50 m freestyle men: Florent Manaudou qualified for the semi-finals with the 2nd time

Women’s 50m freestyle: Mélanie Hénie qualified for the semi-finals, Marie Wattel eliminated

Men’s 4x100m medley relay: France (Ndoye Brouard, Viquérat, Marchand, Metella), eliminated in series

RUGBY A VII

Women’s tournament (group matches): France beats Canada 31-0 and wins all matches in their group. Quarter-final: France eliminates China, 24-10 to advance to semi-finals

SHOOT

25m pistol shooting (qualifications): Mathilde Lamolle (12th) and Céline Goberville (31st) not qualified for the final

ARCHERY

Individual women (round of 16): Lisa Barbelin beaten and eliminated by Mexican Valencia (6-0)

TRAMPOLINE

Individual women: Léa Labrousse, eliminated in qualification

VEIL

Laser men: Jean-Bapiste Bernaz, 9th (after 10 regattas out of 10), qualified for the medal race

Laser Radial women: Marie Bolou, 11th (after 10 races out of 10)

470 men: Jérémie Mion, Kévin Peponnet, 8th (after 6 out of 10 regattas)

470 women: Camille Lecointre, Aloïse Retornaz, 3rd (after 6 out of 10 regattas)

49st men: Lucas Rual and Emile Amoros, 15th (after 9 races out of 12)

49er FX women: Lili Sebesi and Albane Dubois, 7th (after 9 out of 12 regattas)

VOLLEY-BALL

Men’s tournament: Russia-France (group stage, 2:45 p.m.)

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.