Artsen in AZ Sint-Lucas Brugge hebben voor het eerst een borstkankerpatiënte behandeld met een borstamputatie via een kijkoperatie die direct werd gevolgd door een reconstructie met lichaamseigen buikweefsel. De ingreep liet toe om de borst op te bouwen zonder dat er een zichtbaar litteken op de borst zelf achterblijft. Op het einde van deze borstkankermaand vond de operatie plaats.
Deze ontwikkeling markeert een transitie van eerdere procedures die na een endoscopische kankeroperatie afhankelijk waren van implantaten. Waar een dergelijke kijkoperatie tot nu toe uitsluitend werd gecombineerd met een implantaat bij borstkankerpatiënten, en de combinatie met eigen weefsel enkel mogelijk was bij preventieve ingrepen, is deze methode nu voor het eerst toegepast binnen de oncologische zorg van het ziekenhuis. Voor patiënten die in aanmerking komen voor een kijkoperatie, betekent deze ontwikkeling vooral meer keuze bij de reconstructie van hun borst
, verduidelijkt Dr. Femke Delporte.
Tijdens de operatie verwijderde gynaecoloog Dr. Femke Delporte het borstklierweefsel samen met de tumor en de schildwachtklier via een kleine insnede in de oksel, waarbij de huid en de tepel behouden bleven. Vervolgens voerde plastisch chirurg Dr. Winston Wittesaele de reconstructie uit met voornamelijk vetweefsel afkomstig uit de buik van de patiënte. Onder de microscoop werden de bloedvaatjes van dat weefsel aangesloten op bloedvaten in de oksel, waarna de volledige ingreep via dezelfde kleine opening kon worden afgerond. Het resultaat beperkt zich tot een klein litteken in de oksel dat wegvalt in de natuurlijke huidplooi.
Impact op levenskwaliteit en patiëntenselectie
Het ziekenhuis bouwde hiermee voort op een eerdere mijlpaal uit april 2025, toen er voor het eerst een borstamputatie zonder zichtbaar litteken werd uitgevoerd waarbij men toen nog teruggreep naar een implantaat. Omdat vrouwen borstkanker steeds vaker overleven, wint de psychologische impact en het lichaamsbeeld aan belang. Eerder onderzoek toonde al aan dat een borstreconstructie met eigen weefsel de levenskwaliteit na borstkanker verbetert. Een borst uit eigen weefsel voelt warm en zacht aan en evolueert mee met het lichaam
, stelt Dr. Wittesaele in de toelichting van het ziekenhuis.

Niet iedere patiënte komt voor deze gecombineerde techniek in aanmerking. Factoren zoals de grootte van de borst, de plaats en het type van de kanker, en eventuele nabehandelingen zoals bestraling bepalen of de ingreep haalbaar is. Het medisch team beoordeelt daarom elke situatie afzonderlijk.
De kankerbehandeling komt daarbij altijd op de eerste plaats.
Verdere informatie en bredere werking
Op donderdag 10 maart 2027 organiseert Dr. Winston Wittesaele een gratis infosessie over borstreconstructie, waar hij samen met Dr. Ernest Schouppe de verschillende mogelijkheden van een borstreconstructie toelicht.
